3-а клас

Атестаційні матеріали учителя вищої кваліфікаційної категорії Блінової О.Ю.

2-б клас Тема. Птахи – наші друзі.

Підготувала:
вчитель першої категорії

Тетіївської ЗОШ І – ІІІ

ступенів №1

Кравчук Оксана Василівна

Тема:Хто дбає, той і має. Білоруська народна казка «Легкий хліб».

Мета: ознайомити учнів із білоруською народною казкою; удосконалювати навички виразного читання за особами; учити аналізувати прочитане, переказувати; збагачувати словниковий запас; виховувати повагу до праці хлібороба, до хліба.

Обладнання: ілюстрації, рушники, коровай, костюми, наголовники, телевізор, ноутбук.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

(слайд 2) Пролунав уже дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Тому дружно всі сідаймо,

Працювати починаймо.

(слайд 3)

- Плаче зайчиха, її маленькі зайченята потрапили у пастку. Вона просить нас допомогти врятувати зайченяток. Допоможемо? За правильно виконане завдання ми будемо прибирати по одній гілці з пастки.

ІІ. Мовленнєва розминка. (слайд 4)

- а) Пригадайте, діти, вмить, (слайд 5)

Як пшениченька шумить:

Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!

- Як в гайку струмок дзвенить: (слайд 6)

Дзійнь-дзінь-дзінь-дзінь!

- А як джміль в саду бринить: (слайд 7)

Дж-ж-ж-ж-ж!

- Як шумлять у птаха крила: (слайд 8)

Шух-шух-шух!

- В морі синьому вітрила: (слайд 9)

С-с-с-с-с!

б) Скоромовка:(слайд 10)

Під горою хвойний ліс,

За горою хижий лис.

в) Інтонування речення:(слайд 11)

Умілому всяка робота легка. (Зробити логічний наголос на 1,2,3,4 слово).

- Молодці, завдання виконали, прибираємо першу гілку.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання: (слайд 12-19)

1. – Діти, ви отримали диференційоване домашнє завдання.

Перша команда прочитає нам казку «Лисичка» за особами, послухаємо їх.

(слайд 20)Інсценізація казки.

2. - Друга команда підготувала нам переказ казки «Лисичка» (слайд 20)

– Скажіть, з яких частин складається казка? (слайд 21)

(Вірно: зачин, основна частина та кінцівка(слайд 22).

- Прочитайте зачин.

- Прочитайте кінцівку.

- Чому вчить нас ця казка? (слайд 23) (Треба бути уважним, не «ловити ґав», тебе можуть перехитрити).

- Молодці, ви й це завдання виконали, знімаємо ще одну гілку (другу).

3. (слайд 24 )

– А чи знаєте ви, що слово «лисиця» - це старослов’янське слово, утворене від слова «лис», що означає жовтуватий, рудий колір

- Через колір свого хутра ця тварина й отримала свою назву. Гляньте, яка красуня!

4. (слайд 25) Творче завдання.

- Подумайте і скажіть, чому лисичка героїня багатьох казок? (слайд 26)

(Висловлювання учнів).

5. (слайд 27) Гра «З якої казки ілюстрація?»

- В різних казках Лисичку зображено по-різному. Зараз ми перевіримо, чи знаєте ви казки?

(слайд 28 - 33) (Перегляд ілюстрацій до казок).

- Молодці! І ці завдання ви виконали. Знімаймо третю гілку.

ІV. Фізкультхвилинка(слайд 34) (Виконуємо разом під відеосупровід).

V. Повідомлення теми і мети уроку(слайд 35)

1.– Сьогодні на році ми ознайомимося з білоруською народною казкою

«Легкий хліб».

- Людина вирощує зернові культури для харчування приблизно вже 10 000 років. (слайд 36).

- Чому так високо цінувався та вшановувався хліб у всі часи у всіх народів?

(слайд 37 )- Хліб – основне джерело вітамінів групи В, РР, Е, в ньому є фосфор, кальцій, залізо, магній.

- Ось чому кажуть: «Хліб – всьому голова» (слайд 38).

2. – Наша третя команда отримала завдання дібрати прислів’я про хліб. (слайд 39)Граємо у гру «Мікрофон».

– Чудово підготувалися, знімаємо гілку (четверту).

3. – Давайте відгадаємо загадку і дізнаємось, хто головний герой казки

«Легкий хліб» (слайд 41)

Ходить хмуро між дубами,

Хижо клацає зубами.

Весь, як є, - жорстока лють,

Очі так її і ллють.

Зачаївся ось, примовк –

Грізний звір цей, звісно… (вовк) (слайд 42)

4. – А зараз ми прослухаємо цю казку:

(слайд 43) Косив у лузі косар. Стомився і сів під кущем відпочити. Узяв торбинку, розв'язав і заходився їсти.

(слайд 44) Виходить з лісу голодний вовк. Бачить — косар під кущем сидить і щось їсть. Надходить до нього вовк.

Ти що їси, чоловіче? Хліб,— відказує косар. А смачний він? Ще б пак!

Дай мені покуштувати. Будь ласка!

Одломив косар шматок хліба і дав вовкові. Сподобався вовкові хліб. Він і каже:

— Хотів би я щодня хліб їсти, але де мені його брати? Порадь, чоловіче!

Добре,— каже косар,— навчу тебе, де і як хліб брати. І почав він учити вовка:

(слайд 45) Спершу треба землю зорати...

Тоді й хліб буде? Ні, братику, стривай. Потім треба землю заборонувати... /(слайд46 )І можна хліб їсти? — замахав вовк хвостом.

Що ти, зажди ще.

(слайд 47) Раніше жито посіяти... - Тоді буде хліб?

Ні ще. Дочекайся, доки жито зійде, холодну зиму перезимує, (слайд 48) навесні виросте, по тім закрасує, потім почне наливати зернятка, потім достигати...

Ох,— зітхнув вовк,— дуже ж довго чекати. Але тепер я вже наїмся хліба досхочу!

Де там наїсися! — перебиває косар. — Рано ще.

(слайд 49) Спершу достигле жито треба зжати, потім у снопи пов'язати, снопи ці в копи поставити. Вітер їх провіє, сонечко просушить, тоді вези їх на тік...

І хліб їстиму?

Який нетерплячий! (слайд 50) Спершу треба снопи обмолотити, зерно в мішок зібрати, мішки до млина завезти та борошна намолоти...(слайд 51)

І все? Ні, не все.

(слайд 52) Борошно треба замісити у діжі (слайд 53)й чекати, поки тісто підійде, тоді в гарячу піч садити.(слайд 55)

І спечеться хліб?

Еге ж, спечеться хліб. Отоді й наїсися його,— скінчив косар науку.

Задумався вовк, потім почухав лапою потилицю й каже:

(слайд 56) Ні, ця робота дуже марудна й тяжка. Краще порадь мені, чоловіче, як легше їжу добувати.

Ну що ж, — каже косар, — якщо не хочеш тяжкого хліба їсти, пораджу тобі легкий. Йди на вигін, там кінь пасеться.

Пішов вовк на вигін. Побачив коня.

— Коню, коню! Я тебе з'їм.

— Що ж,— каже кінь,— їж. Тільки спершу зніми з моїх ніг підкови, щоб не поламати тобі зуби об них.

— А й справді,— погодився вовк.

(слайд 57) Нагнувся він підкови знімати, а кінь як ударить його копитом у зуби...

(слайд 58) Перекинувся вовк і ну тікати.

З’їсти то він не з’їв коня. Але спробував легкого хліба.

І по цей день вовк легкого хліба шукає.

5. (слайд 59) Аналіз змісту казки:

- Чи сподобалась вам казка?

- Де відпочивав косар?

- Хто до нього вийшов?

- Що вовк попросив у косаря?

- Чи згодився вовк так довго чекати хліба?

- Куди відіслав косар вовка?

- Чи сподобався вовкові легкий хліб?

6. (слайд 60) Словникова робота:

- В цій казці вам зустрінуться слова, які вам не зовсім зрозумілі.

Прочитаймо ці слова:

Марудна – одноманітна, надокучлива. (слайд 61)

Вигін – частина поля, куди виганяють пастися худобу. (слайд 62)

Закрасує – зацвіте. (слайд 63)

Заборонувати – розпушити ґрунт. (слайд 64)

7. Читання казки «ланцюжком» (слайд 65)

А зараз подивимося у нашу книжечку і прочитаємо :

- Щоб з’їсти хліба що треба зробити?(землю зорати)

- А що потім треба зробити?(землю заборонувати)

- А далі що робити. Щоб хліба скуштувати?(жито посіяти)

- А далі що треба робити? Щоб жито зиму перезимувало…)

Отже дивіться скільки треба виконати роботи для того щоб дістатися до шматочка хлібчика. Від самого зернятка до гарних булочок яких продають вам у їдальні.

Тому давайте ми зробимо висновок. Що хліб треба шанувати і берегти. Ми будемо хліб шанувати. Отже «Легкого хліба на буває». Це дуже важка праця.

VІ. Підсумок уроку: (слайд 66)

- Чи може хліб бути легким?

- Яка головна думка казки? (Хліб дістається тяжкою працею. «Без труда не витягнути й рибку з пруда») (слайд 67)

У житті не треба шукати легкого хліба, а слід чесно і багато працювати. Щоб мати гарний результат своєї роботи.

Ми можемо сказати що хліборобська праця дуже важка.

VІІ. Домашнє завдання: (слайд 68)

¯ Читати казку за особами.

¯ Дізнатися, у яких ще казках головною особою є вовк.

- Впоралися з усіма завданнями. Знімаємо останню гілку.

- Зайчат ми врятували, дуже гарно працювали. (слайд 69)

За таку чудову роботу зайчиха дякує вам, (слайд 70) а я нагороджую вас ось таким святковим короваєм.

- Дякую! Ви – молодці!!!

Мета. Формувати уявлення про світ птахів. Вчити дітей вдумливо, дбайливо ставитися до навколишнього середовища, замислюватися над наслідками своїх дій.

Розвивати спостережливість, інтерес до пізнання тваринного світу, допитливість.

Виховувати кращі людські якості, любов до природи.

Обладнання: картки зі словами для ігор, плакати на тему, малюнки дітей.

Хід заняття

І. Організаційна частина.

1. Привітальне слово вчителя. (Слайд 2)

Встаньте, діти, усміхніться

І до сонця потягніться,

До сусіда поверніться,

Один одному всміхніться.

Гостей наших привітаймо

(Добрий день!)

Та у подорож рушаймо!

2. Виступ дітей.

1. Гуляють білі сніговиці,(слайд 3)

Тріщить мороз. Гудуть вітри.

Сидять зажурені синиці,

І повзики, і снігурі…

2. Зима… зима. Не те, що влітку –(слайд 4)

Біліє далеч снігова,

І на малесеньку чечітку

.Колючий острах навіва.

3 Дзьобатий дятел працьовито(слайд 5)

У кору стука – не дарма.

Але тепер йому не літо –

Кругом зима, кругом зима!

4. А сніг лежить, а вітер злиться.(слайд 6)

І навіть щиглик на біду,

Хоч звичка в нього – бадьориться,

Притих під кущиком в саду.

3. Вступне слово вчителя.

- Дорогі друзі! Сьогоднішній ранок присвячений природі. Адже природа – це багатство народу. Її необхідно берегти, як ми бережемо життя людини.

(Запис голосів пташок.)(Слайд 7)

- Птахи – дивовижні створіння природи. Чи можемо ми уявити собі життя лісів, полів, луків без пташок? А скільки користі приносять птахи людині!

- Люди здавна спостерігали за польотом пташок і мріяли піднятися в повітря. Тепер ця мрія здійснилася. Стрімкі стальні птахи-літаки підкорили небесний простір.

- Сильних і сміливих людей прийнято називати соколами, орлами, коханих людей ласкаво називають «журавкою», «лебідкою», дітей ніжно називають чижиками, горобчиками, а задирикуватих і дратівливих – півниками.

- Давайте ж і ми сьогодні віддамо птахам дань пошани і любові.(слайд 8)

- Здійснемо з вами подорож у казковий світ птахів. Подорожувати будемо по зупинках.

Орнітологів Загадкова

(цікавинки)

Овал: СВІТ ПТАШОК

Скоромовна Ігрова

Ерудитів Народознавча

ІІ. Основна частина.

1. Зупинка «Загадкова». (слайд9)

- Перша наша зупинка «Загадкова».

На зупинці «Загадковій»

Загадки пташок чудових.

(Діти тримають в руках малюнки птахів і читають загадки.)

1. Не стулить і на мить очей -

Вночі полює на мишей,

Зате удень відпочива.

Ні, це не кішка, а … (Сова)

2. Що воно за птиця?

Все життя співати

В півня вчиться,

Але й досі зна вона всього

Лише половину пісеньки його. (Зозуля)

3. Відгадайте, друзі, хто

Має носик-долото?

Ним комах з кори виймає,

Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)

4. Довгі ноги, довгий ніс,

Прилетів – обід приніс:

Малих жабеняток

Для своїх дитяток. (Журавель)

5. Гриць дивується, питає,

Що за пташка так співає:

Як горобчик цвірінчить,

Мов сорока стрекотить,

А ще інколи бува,

Що кричить немов сова!

Хто ж виспівує отак? (Шпак)

2. Зупинка «Ігрова». (слайд 10)

- У пташині ігри радо

Ми пограємо, малята.

1. Гра «Знайди зайве слово»(слайд 11)

РОНАВО КИГРА КАШП ШИНАМА ЦЯСИНИ

(Ворона, граки, шпак, машина, синиця).

- Яке слово зайве? Чому?

2. Гра «Анаграма». (Робота в групі) (слайд12 - 14)

У К Р А В О С Ш П

1 2 3 4 5 6 7 8 9

2 3 1 2 (крук)

7 6 5 4 (сова)

8 9 4 2 (шпак)

3. Зупинка «Народознавча». (слайд 15)

- З покоління в покоління передавалися спостереження за птахами та їх зв’язок із різними явищами природи. На низку пам’яті добиралися народні прикмети, допомагали завбачувати погоду.

- Які народні прикмети ви дібрали?

(Складання квітки. Дитина читає прикмету, прикріплює пелюстку.)

· Птахи в’ють гнізда на сонячній стороні – на холодне літо.

· Ранній приліт жайворонків та грачів – на теплу весну.

· Побачив шпака – знай: весна біля порога.

· Гуси сидять, поховавши голови під крило, - буде похолодання.

· Жайворонок з’явився – до тепла, а зяблик – до холоду.

· Зозуля стала кувати – морозам не бувати.

· Взимку птахи сідають на сніг і кричать – буде хуртовина.

4. Зупинка «Ерудитів». (слайд 16)

- Щось відоме і нове

Зустрічає скрізь тебе.

Все уважно розглядай,

Точну відповідь шукай.

Щоб помилок уникати,

Треба розум розвивати,

Гостре око, слух, терпіння.

І тоді прийде уміння.

- Ось і на нашій зупинці вам потрібно відгадати цікаві загадки і

* Цікава задачка (Слайд 17)

· Чи може страус себе птахом назвати? (Ні, бо він не може говорити.)

· На дереві сидять два птахи: 2 горобці, всі інші ворони. Скільки ворон сидить на дереві?

«Птахи символи» (слайд 18)

(Діти складають птахів по черзі)

*Прислів′я і приказки. (слайд 19)

Діти, я готувала вам цікаві прислів’я і приказки, але прийшов Незнайко і переплутав всі слова. Допоможіть мені скласти речення правильно.

· Всяка пташка свої пісні клітки (має)

· Де багато пташок, там нема мостить (комашок)

· Воля пташці краща від золотої має (клітки)

· Зозуля собі гнізда не комашок (мостить)

* Кожен птах має свій голос – один і по своєму неперевершений. А ви знаєте голоси птахів?(слайд 20–25)

- Як співає горобчик?

- Як зозуля?

- Який голос у сови?

- У ворони?

- Як співа півень?

- Який голос у качки?

Зараз уважно послухайте, як спвівають птахи, і спробуйте впізнати.

*Усі народи любили птахів і склали про них безліч казок.(слайд 26) Українська народна казка «Лисичка та журавель» про розумного журавлика, який перехитрив лисичку. Українська народна казка «Лебідь, щука і рак», де тварини не змогли працювати разом. Українська народна казка «Котик і півник», де котик рятував неслухяного півника. Російська народна казка «Гуси-лебеді», де злі гуси вкрали хлопчика.У казці Г.Х. Андерсена «Дюймовочка» розповідається продівчинку, яка врятувала ластівку. А потім ластівка врятувала Дюймовочку. – А чи знаєте ви вірші про пташок? Послухаймо.

5. Зупинка «Назви птаха».( слайд 27)

- Для цієї гри мені потрібно 5 учнів. В мене в руках слово-назва птаха. Кожному даю по літері. Поміркуйте, що це за птах і по моїй команді: «Нумо, букви, стали в ряд!» складіть слово. (дятел, сокіл)

6. Зупинка «Скоромовна».(слайд 28)

- Діти, вам необхідно, якомога швидше промовити скоромовку.

· Жатка в полі жито жне,

Жатку жайвір дожене.

· Летіла сова,

Торохтіла слова:

- Чи сон це, чи слон це,

А може і сонце!

· Горобець гука грака, ґава гатить гопака.

ІІІ. Заключна частина.

1. Творчо-емоційна вправа.

- Діти, заплющіть очі і уявіть себе пташками. Про що ви б попросили людей, щоб зберегти природу?

(Діти висловлюють думки)

2. Виступ дітей.

1. Ми друзі і вірні, і щирі,

Бо ми бережем повсякчас

Пташок, що літають у вирій,

І тих, що зимують у нас.

2. Зустрінуться в рідному краї

З ключем журавлиним вгорі

Синичок та щигликів зграї,

І сонце всміхнеться мені.

3. Ніколи не зробимо шкоди

Ми пташці у ріднім краю.

Нехай звеселяють природу –

Співають для нас у гаю.

3. Слово вчителя.

- Ну ось, діти, і завершилася наша подорож до країни пташок. Але не слід забувати про наших пернатих друзів. Любіть і бережіть природу, будьте природі другом!

1. Гуляють білі сніговиці,

Тріщить мороз. Гудуть вітри.

Сидять зажурені синиці,

І повзики, і снігурі…

2. Зима… зима. Не те, що влітку –

Біліє далеч снігова,

І на малесеньку чечітку

Колючий острах навіва.

3 Дзьобатий дятел працьовито

У кору стука – не дарма.

Але тепер йому не літо –

Кругом зима, кругом зима!

4. А сніг лежить, а вітер злиться.

І навіть щиглик на біду,

Хоч звичка в нього – бадьориться,

Притих під кущиком в саду.

5. Ми друзі і вірні, і щирі,

Бо ми бережем повсякчас

Пташок, що літають у вирій,

І тих, що зимують у нас.

6. Зустрінуться в рідному краї

З ключем журавлиним вгорі

Синичок та щигликів зграї,

І сонце всміхнеться мені.

7. Ніколи не зробимо шкоди

Ми пташці у ріднім краю.

Нехай звеселяють природу –

Співають для нас у гаю.

Овал: Побачив шпака – знай: весна біля порога.
Овал: Раннійприлітжайворонків та грачів – на теплу весну.
Овал: Птахи в’ютьгнізда на сонячнійстороні – на холоднеліто.
Овал: Гуси сидять, поховавшиголовипідкрило, - буде похолодання.
Овал: Жайворонокз’явився – до тепла, а зяблик – до холоду.

Д ЯТ

ЕЛ

С О

К І
Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 128

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.